تبلیغات
خــــزر
 
 
 
سایت در حال بازسازی . . .

وزیر جنجالی دولت روحانی!

نویسنده : حامد نوری | تاریخ : 07:54 ب.ظ - دوشنبه 14 مرداد 1392المانیتور نوشت: کمتر از دو ماه پس از پیروزی اعجاب انگیز حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می رسد که ماه عسل روحانی به اتمام رسیده است.  انتخاب وزرا از سوی برخی جریان های تندرو؛ باعث جنجالی جدید در ایران شده است.
 با این حال رسانه های نزدیک به اصولگرا و اصلاح طلب گمانه زنی های بسیاری در خصوص چینش کابینه روحانی منتشر کرده اند اما به نظر می آید که حداقل  انتخاب وزیر یک وزارتخانه نهایی شده است.
"قطعی است"
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی ازجنجالی ترین وزارتخانه ها برای احزاب سیاسی است و همواره این وزارتخانه، محل بحث شخصیت های مختلف سیاسی است. برخی جریان های اصلاح طلب می گویند که نباید یک چهره ی سیاسی بر راس این وزارتخانه تکیه زند.

علی جنتی طی گفتگویی اظهار داشت: پیشنهاد وزارت ارشاد به من داده شده و تصمیم روحانی در این خصوص قطعی است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسما مسئول برنامه ریزی و اجرای سیاست های فرهنگی را عهده دار است.

از آنجایکه حوزه ی وظایف این وزارتخانه به مطبوعات، و آزادی بیان هم مربوط می شود،  پست بسیار مهمی در وضعیت فعلی ایران محسوب می شود.

به نوشته المانیتور، صنعت فیلم و موسیفی با حمایت وزارت ارشاد در دهه 90 با رشد قابل توجهی رو به رو شد و تابوهای بسیاری شکسته شد.

در هشت سال دوره ی احمدی نژاد، اصلاح طلبان شاهد کاهش قدرت خود بودند. با انتخاب صفار هرندی و محمد علی حسینی،  احمدی نژاد سدی بزرگ و عظیم در مقبل رودی که در حال جریان بود، بوجود آورد.

صدها روزنامه از سال 2005 تعطیل شده و کرکره خانه سینما هم پایین کشیده شد و تعداد زیادی از هنرمندان و ژورنالیست ها دست به مهاجرت زدند.

یک روزنامه نگار ایرانی می گوید: وزیر جدید ارشاد باید پوششی آهنین داشته باشد تا خود را تبدیل به سپری برای ما کند.

نزدیک به هاشمی

علی جنتی 64 ساله فرزند آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان است. او برخلاف پدرش رابطه ی بسیار خوبی با آیت الله هاشمی دارد. جنتی در سال 1998 رئیس دفتر هاشمی بود و در طول دوره نخست ریاست جمهوری او به عنوان استاندار خراسان فعالیت می کرد.

او پس از جنگ خلیج فارس، به کویت رفت و به فعالیت خود در انجا ادامه داد و پس از آن در دوره ی نخست احمدی نژاد معاون وزیر کشور شد.

المانیتور می افزاید: یکی از مسائلی که برخی را نگران کرده، آن است که جنتی از سوی احمدی نژاد به عنوان معاون وزیر کشور انتخاب شده که مسئول برگزاری انتخابات بود.

با این حال ناگفته نماند که مصطفی پورمحمدی - چهره ای که منتقد جدی احمدی نژاد است - او را به این سمت، منصوب کرده بود. جنتی یک سال بعد برکنار شد و به کویت بازگشت.

هنگام بررسی تاریخ شخصیت های سیاسی ایران، آنچه اهمیت دارد توجه به تغییرات عمیقی است که بسیاری از آنها در طول سه دهه گذشته دچار  آن شده اند. آِت الله هاشمی از جمله این افراد است که شهرت و وجهه او در ده سال گذشته دچار تغییراتی شده است.

به گزارش سرویس بین الملل پایگاه خبری انتخاب، منبعی نزدیک به خاتمی می گوید: فکر نمی کنم که خاتمی قصد تحمیل مسجد جامعی به روحانی را داشته باشد.

عزم جنتی برای ایجاد تغییرات جدی در حوزه فرهنگ

علی جنتی و روحانی ممکن است فرصت یک ساله ای برای نشان دادن عزمشان در ایجاد تغییرات جدی در حوزه ی فرهنگی و رسانه داشته باشند.

روحانی خوش شانس است که عملکرد اصلی "کلید معروفش" را باز کننده قفل مسئله هسته ای و لغو تحریم ها و ایجاد رونق در اقتصاد معرفی کرده است.

المانیتور در پایان نوشت: این سیاست ها توقع و انتظار از روحانی را در حوزه ی فرهنگ وسیاست متوزان می کند. رئیس جمهور جدید ایران در حوزه ی سیاست خارجی و اقتصاد، زمان بسیاری برای پیاده سازی سیاست هایش دارد.

منبع : انتخاب


برچسب ها : علی جنتی , جنتی , وزیر ارشاد , روحانی , کابینه ,
دسته بندی : جامعه و سیاست ,
 

آخرین مطالب

» اعتراض خانواده ی ماندلا به مجموعه ی «شمعدونی»!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» علت تشکیل سراب چیست؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا آب بی‌رنگ است؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا بعضی وقت‌ها حس می‌کنیم صحنه‌ای از زندگی روزمره خود را در خواب دیده‌ایم؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» 29روش برای خلاق ماندن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» حکایت جالب ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» قانون الگوی زیر را کشف کنید! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» عدد نوزده در قرآن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» آنچه به موفقیت می انجامد ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» مستطیل طلایی ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» یه شگفتی کوچولوی ریاضی!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» شاخص موفقیت ( جمعه 11 اردیبهشت 1394 )