تبلیغات
خــــزر
 
 
 
سایت در حال بازسازی . . .

مادر، زبان و زبان مادری! به بهانه 2 اسفند : روز جهانی زبان مادری

نویسنده : حامد نوری | تاریخ : 04:15 ق.ظ - جمعه 2 اسفند 1392باز هم فرارسید؛ دو اسفند (بیست و یکم فوریه)، روز جهانی زبان مادری.

روزی جهانی اما مظلوم! متاسفانه در کشور ما خیلی چیزهای بی ربط به هم ربط پیدا میکنند. گاهی بیهوده از خیلی چیزها می ترسیم. گاهی چیزی به نام مصلحت سبب قربانی شدن اصول می شود. در یک کلام گاهی روئیدن یک گل زمین را افسرده می کند!

چگونه ممکن است کتاب مقدس ما، قرآن، تفاوت زبان ها و رنگ ها را آیه هایی از آیات الهی بداند اما ما پرداختن به آن را به چالش بکشیم؟ هر چند با روی کار آمدن دولت جدید امیدهای بسیاری زنده شد اما هنوز نمی توان زیاد امیدوار بود.

"وحدت" کلمه ای است که ماها زیاد می شنویم. آیا می توان بدون احترام متقابل از وحدت سخن گفت؟ اصلا وحدت چیست؟ شک ندارم بسیاری از کسانی که پرداختن به مسائل هویت فردی را خیانت میدانند در تعریف کلمه وحدت مشکل دارند. وحدت یکرنگ شدن نیست. هرگز! وحدت در رنگ های مختلف بودن، اما یکدل بودن است.چون وحدت در عین یکرنگی کاملا بی معنی است!


چرا باید قومیت ها مورد تحقیر واقع شوند؟ آیا توهین خطرناکتر از هر چیز دیگری نیست؟ متاسفانه به دلیل عدم توجه به مسائل قومیتی در کشور ما، روز به روز شاهد بدتر شدن اوضاع در این زمینه هستیم. یک مثال آن موجی است که به تازگی با آذری نامیدن ترک های ایران به دلایل واهی و گاه مضحک دنبال می شود. تا جایی که صدا و سیما هم دامن به اینگونه توهین ها میزند. از اهانت های فیلم های مختلف به قومیت ها نیز بگذریم که خود بحث جداگانه ای است.

آیا ما در کشور با نوعی فرهنگ زدایی قومی (اتنوسید) مواجهیم؟ چرا همواره اجرای اصل پانزده قانون اساسی به تاخیر می افتد؟ مگر نه اینکه قانون، قانون است و لازم الاجراست؟

به هر حال مسئله هویت فردی و زبان مادری مسئله ی بسیار مهمی است که متخصصان امر بهتر می توانند در این رابطه اظهار نظر کنند اما همین بس که زبان مادری هر کس برای او همچون مادر مقدس است.

امیرمومنان امام علی(ع) می فرمایند: "بزگترین بلا ناامیدی است." ما نیز ناامید نمی شویم. امید که روزی شاهد یکدلی و وحدت به معنای واقعی کلمه باشیم. امید که آگاهی  به قدری زیاد شود که هیچ شخصی به خاطر تعلق داشتن به قومی خاص اندهگین نباشد و  امید که آینده بهتر از گذشته باشد.

مدیر سایت


برچسب ها : روز جهانی زبان مادری , زبان مادری , زبان , فوریه , 21 فوریه , یونسکو ,
دسته بندی : جامعه و سیاست ,
 

آخرین مطالب

» اعتراض خانواده ی ماندلا به مجموعه ی «شمعدونی»!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» علت تشکیل سراب چیست؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا آب بی‌رنگ است؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا بعضی وقت‌ها حس می‌کنیم صحنه‌ای از زندگی روزمره خود را در خواب دیده‌ایم؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» 29روش برای خلاق ماندن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» حکایت جالب ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» قانون الگوی زیر را کشف کنید! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» عدد نوزده در قرآن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» آنچه به موفقیت می انجامد ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» مستطیل طلایی ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» یه شگفتی کوچولوی ریاضی!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» شاخص موفقیت ( جمعه 11 اردیبهشت 1394 )