تبلیغات
خــــزر
 
 
 
سایت در حال بازسازی . . .

تروریست‌ها زبان سلاح می‌فهمند نه دیپلماسی

نویسنده : حامد نوری | تاریخ : 11:37 ق.ظ - پنجشنبه 7 فروردین 1393


جمشید دانایی فر، سرگروهبانی كه به اسارت گرفته شده بود كشته شد، درحالی كه نتوانست نوزاد تازه متولد شده‌اش را در آغوش بگیرد.
جمشید دانایی فر مرد درحالی كه برخی مقامات ایرانی امیدوار بودند خبر كشته شدن وی تایید نشود. اما سخنگوی این گروه تروریستی اعلام كرد كه با وجود مخالفتش با حكم اعدام، اما دانایی‌فر را جیش‌العدل اعدام كرد.
جمشید دانایی‌فر مرد، در حالی كه مشخص نیست چه كسی مسئول حفاظت از او بود؟ چه كسی مسئول نجات و آزادی‌اش بود؟ چه كسی مسئول نجات و آزادی سایر اسیران است؟ آیا وزارتخارجه مانع از انجام عملیات سپاه برعلیه تروریست‌ها شده؟
مگر نه اینكه كشتن یك نفر كشتن همه انسان‌هاست؟ یك سرباز ایرانی كشته شده است. آیا نباید گفت كه كشتن این سرباز كشتن همه سربازان وطن بود؟ پس سوال اینجاست كه در این ماجرا چه كسی مسئول كشته شدن و عدم آزادی این اسیران است؟


با دامن زدن به اختلافات قومی و قبیله‌ای مخالفم، با دامن زدن به اختلافات مذهبی به درجه اولی‌ مخالف‌ترم. چرا كه معتقدم ظهور چنین گروه‌هایی اساسا به دلیل دامن زدن به چنین اختلافاتی است. برای همه ما مسلم است كه جندالشیطان (گروه ریگی) و جیش العدل به عربستان وابسته است. عربستان و سیستم وهابیت بقای ایدئولوژیك خود را به دشمنی و عداوت با تشییع گره زده است. اگر چه ظریف در آخرین گفت‌وگوی خود بدون نام بردن از عربستان گفت یك دولت در این مسائل دخالت دارد، اما مشخص است كه این روزها سازمان اطلاعات عربستان با كمك اسرائیل، مشغول حمایت از تروریست‌ها در شرق ایران، اردن و لبنان بر علیه اتباع و دیپلمات‌های ما هستند.

پاكستان پس از كشته شدن سرباز ایرانی گفت كه ایران از آنها درخواستی نداشت. مقامات ایران گفتند مسئول این امر پاكستان است و ایران بارها خواستار پیگیری موضوع بوده است. در همین حال روز چهارشنبه یك منبع آگاه گفت كه سفیر پاكستان به وزارتخارجه احضار شد. خبری كه وزارتخارجه راجع به آن اظهارنظر نكرد اما منابع همین وزارتخانه گفتند سفیر پاكستان برای «پیگیری وضعیت مرزبانان ایران به وزارتخارجه رفته است.»

چه نهادی تعلل كرد؟
محل اصلی نزاع اینجاست كه چه كسی مسئول پیگیری وضعیت دانایی‌فر و سایر سربازان است؟ متولی این امر نیروهای نظامی هستند یا وزارتخارجه؟ باید انتظار داشت كه حداقل یك نهاد مسئولیت این موضوع را بپذیرد. یك سرباز از ٥ سرباز كشته شده. مابقی در معرض خطر هستند. تروریست‌ها از ایران تقاضاهای فراقانونی دارند. در چنین وضعیتی چه كسی مسئول است، نهادهای نظامی یا وزارتخارجه؟ اگر قصوری هست، متوجه كدام نهاد است؟ آیا وزارتخارجه مانع از انجام عملیات برعلیه تروریست‌ها شده، یا نهادهای نظامی در این بخش كوتاهی كردند؟

وزیرخارجه در این باره توضیح داد كه چنین مساله‌ای صحت ندارد و این حرفها، گفته‌های «یك عنصر غیرمسئول است». او در پاسخ به خبرنگاری كه سئوال كرد، «سپاه مدعی شده است مکان جیش‌العدل را می‌داند و تصمیم به اقدام عملیاتی داشته که وزارت خارجه و کشور مانع آن شده‌اند؟» توضیح داد: «من یقین دارم صحبتی که شما می‌کنید، صحبت یک عنصر غیرمسوول است چون مسوولان سپاه هیچ‌گاه چنین صحبتی را نخواهند کرد.»

ظریف توضیح داد كه تصمیم‌گیری در كشورمان به صورت سازمانی است. به نظر می‌رسد این تصمیمی‌ است كه در شورای عالی امنیت ملی گرفته شده باشد. به هرحال مهم این است كه ما باید از ظرفیت‌های دیپلماسی برای مقاصد دفاع از مردم و خاك كشورمان استفاده كنیم.

ما پهپاد نساختیم كه فقط در نمایشگاه ها به جلال و جبروتش افتخار كنیم. پهپاد نساختیم كه به آمریكا بگوییم بعد از حضور پهپاد شما در عمق خاك ایران، ما هم بلدیم پهپاد بسازیم. توجه كنیم كه آمریكا از این پهپادها استفاده نظامی می‌كند نه استفاده نمایشگاهی. پهپاد آمریكایی در ایران به ماموریت جاسوسی فرستاده می‌شود. در اردن، پاكستان و افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم آدم می‌كشد.

در همین حال است كه وزیر كشور می‌گوید پاكستان سنجیده‌تر عمل كند و این حق ماست كه از تمام توانمان در مرزها استفاده كنیم. ظریف اظهار امیدواری می‌كند كه گروگان‌های ما بازگردند و مردم منتظر آنها هستند. او خواست كه جامعه جهانی ساكت نباشند. روحانی با نواز شریف گفت‌وگو كرد و از او خواست كه پیگیر بازگشت مرزبانان ایران باشد.

اما همه این حرفها، بیانات دیپلماتیك است. اقدام عملی را چه كسی باید انجام دهد و چرا تا به حال نداده؟ تعلل در اقدام عملی بر ضد تروریست‌ها، منجر به جری‌تر شدن آنها می‌شود، همانطور كه شده است. آنها اعلام كردند تا ١٣ فروردین سایر سربازان ما را خواهند كشت.

پاكستان مامنی امن برای تروریست‌هایی است كه بر علیه ایران اقدام می‌كنند. اگر آمریكا حق انجام عملیات نظامی در دل خاك پاكستان را دارد، چرا ایران نباید داشته باشد؟ فراموش نكنیم با كسانی روبه رو هستیم كه سلاح به دست دارند. كسی كه سلاح به دست می‌گیرد، یعنی به منطق گفت‌وگو هیچ اعتقادی ندارد. آنها دیپلمات یا مذاكره كننده نیستند كه قرار باشد، با زبان دیلپماتیك، كار را با آنها دنبال كرد. زبانی كه آنها می‌فهمند، زبانی كه آنها انتخاب كردند زبان سلاح است نه مذاكره.

منبع : الف


برچسب ها : جمشید دانایی فر , 5 سرباز ایرانی , شهید , جیش العدل , ریگی ,
دنبالک ها : منبع ,
دسته بندی : جامعه و سیاست ,
 

آخرین مطالب

» اعتراض خانواده ی ماندلا به مجموعه ی «شمعدونی»!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» علت تشکیل سراب چیست؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا آب بی‌رنگ است؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا بعضی وقت‌ها حس می‌کنیم صحنه‌ای از زندگی روزمره خود را در خواب دیده‌ایم؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» 29روش برای خلاق ماندن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» حکایت جالب ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» قانون الگوی زیر را کشف کنید! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» عدد نوزده در قرآن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» آنچه به موفقیت می انجامد ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» مستطیل طلایی ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» یه شگفتی کوچولوی ریاضی!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» شاخص موفقیت ( جمعه 11 اردیبهشت 1394 )