تبلیغات
خــــزر
 
 
 
سایت در حال بازسازی . . .

نیمه ی پر، نیمه ی خالی!!

نویسنده : حامد نوری | تاریخ : 01:09 ق.ظ - پنجشنبه 6 شهریور 1393امروز میخواهم در مورد لیوان حرف بزنم. اشتباه نکنید، لیوان معمولی نه! لیوان حوادث! همه ما شنیده ایم که می گویند: "نیمه ی پر لیوان را ببین!" این در واقع همان چیزی است که امروزه به آن می گویند "مثبت اندیشی".

اما جان کلام این مطلب در مورد نسل سوم شبکه تلفن همراه یا همان 3G در ایران است. نخستین مکالمه تصویری حدود 50 سال پیش در بیستم آوریل 1964 از طریق تلفنی تصویری به نام Mod 1 انجام شد ولی این امکان بعدها با بکارگیری نسل سوم شبکه تلفن همراه برای اولین بار در سال 2001 در ژاپن ارائه شد.  از عمر این فناوری پایان یافته در ایران زیاد نمی گذرد اما انتقادات وارده از سوی برخی ها به امکان تماس تصویری در آن باعث شده تا مسئولان بگویند که این امکان را در دسترس قرار نخواهند داد.


اولین سوالی که ذهن هر جنبنده ای(!) را مشغول میکند این است که "چرا؟" خب با کمی جست و جو در فضای مجازی به این نتیجه خواهیم رسید که باز هم پای دین و ایمان مردم در میان است. "دین" و "ایمان" دو موضوعی که متولیان زیادی در کشور برای خودشان پیدا کرده اند. جای تاسف است که برخی چهره های شاخص هم در این زمینه بسیار تنگ نظرانه نگریسته اند.

معروف ترین مثالی که برای نقض این گونه مسائل می توان بکار برد "چاقو" است. شاید آشناترین وسیله ای که می توان از آن هم استفاده مفید و هم استفاده منفی کرد. ولی داشتن جنبه منفی به ما این اجازه را نمی دهد که استفاده از این وسیله را غیرمجاز بدانیم. با کمی دقت می توانیم چیزهای بیشتری را نیز در اطراف خودمان ببینیم که هم استفاده مثبت دارند و هم اسفاده منفی.

اصولا دلایلی که آقایان را مجاب کرده تا تماس تصویری را غیرمجاز بدانند، بدون حضور این فناوری نیز امکان پذیر است. ولی چرا باید استفاده های مثبت این فناوری قربانی تنگ نظری ها شود؟ یک سوال بزرگتر! با این همه مراقبت های وسواس گرایانه در کشور، رتبه ما از نظر فساد را چگونه باید تحلیل کرد؟

آیا بهتر این نیست که ما دیدمان را نسبت به حوادث بهتر کنیم؟ سخنان ریاست جمهوری در این باب بسیار راهگشاست. اشاره ایشان در روز ارتباطات به اینکه روزگاری حتی ویدئو هم در کشور به دلایلی مشابه آنچه امروز در مورد 3G مطرح میشود، ممنوع بوده است و نیز بی اثر دانستن مبارزه با ماهواره ها حتی در پشت بام ها! ایشان به این نکته نیز پرداختند که همه این ها هیچ تاثیری بر روی دین و ایمان مردم نداشته است و به زور و با شلاق نیز نمی توان مردم را به بهشت برد. واقعیت نیز همین است.

قطع به یقین تماس تصویری نیز زمانی در این کشور آزاد خواهد شد ولی سوال اصلی این است که چرا باید با هر فناوری و تکنولوژی جدیدی که وارد کشورمان می شود، بیست سال مبارزه کنیم، هزینه بپردازیم و بعد آن را مجاز بدانیم؟

هیچ مومنی را تکنولوژی از صراط مستقیم دور نمی کند، مگر کسی که توهم مومن بودن دارد! در آخر می توان گفت که این موضوع نوعی توهین به شعور مردم نیز محسوب می شود. امید اینکه با سعه صدر و دید مثبت تری موضوعات را بررسی کنیم و نیم نگاهی نیز به نیمه پر لیوان داشته باشیم.

حامد نوری
1393/06/06

برچسب ها : 3G , نسل سوم شبکه , تلفن همراه , موبایل , اینترنت , تماس تصویری , رایتل ,
دسته بندی : علم و فناوری , ویژه , موبایل و تبلت ,
 

آخرین مطالب

» اعتراض خانواده ی ماندلا به مجموعه ی «شمعدونی»!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» علت تشکیل سراب چیست؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا آب بی‌رنگ است؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا بعضی وقت‌ها حس می‌کنیم صحنه‌ای از زندگی روزمره خود را در خواب دیده‌ایم؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» 29روش برای خلاق ماندن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» حکایت جالب ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» قانون الگوی زیر را کشف کنید! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» عدد نوزده در قرآن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» آنچه به موفقیت می انجامد ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» مستطیل طلایی ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» یه شگفتی کوچولوی ریاضی!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» شاخص موفقیت ( جمعه 11 اردیبهشت 1394 )